MERKEZİMİZ

GENEL TANITIM

Parla şehrin merkezinde 350 metrekare iç, 500 metrekare dış mekan olmak üzere toplamda 850 metrekarelik bir alanda hizmet vermektedir. Şehir merkezinde olması nedeniyle ulaşımı oldukça kolay olan merkezde bireysel ve grup eğitim odaları, ergoterapi ve oyun odası ile günlük yaşam becerilerinin desteklendiği uğraşı odası bulunmaktadır. Her sınıf kapısında oluşturlan gözlem pencereleri ile eğitim seansları aileler tarafından izlenmektedir.

İÇ MEKAN TANITIM

Parla'da her sınıf farklı yaş grubundaki öğrencilerin/çocukların gereksinimlerini karşılayacak biçimde desenlemiştir. Bireysel eğitim odaları materyal olarak zengin, ancak öğrencilerin dikkatlerini dağıtmayacak sadelikte hazırlanmıştır. Grup eğitim odaları ise öğrencilerin/çocukların farklı gelişim alanlarındaki gereksinimlerine cevap verecek yapıda düzenlenmiştir.

VELİ BEKLEME VE UYGULAMA ODASI

Biz öğrencilerimiz ile ilgilenirken siz değerli velilerimizin dinlenmesi için oluşturduğumuz veli dinlenme salonunda çay, kahve gibi sıcak içeceklerinizi içebilir ve dinlenebilirsiniz.

OYUN ALANI

Burada her şey çocuklarınızın isteklerine göre tasarlanmış durumda. Eğlenceli aktiviteleri açık havada yapmak içinde bisiklet ve dış kullanıma uygun oyuncakların bulunduğu oyun alanımız bulunmakta.

AYRI KORİDORLAR

Parla'da küçük çocuklar ile okula destek grubunda çalışılan çocukların koridorları ayrı ayrı düzenlenmiştir. Butik bir özel eğitim kurumu özelliğini taşıyan Parla'da amaç öğrenci sayısını artırmaktan çok eğitimin kalitesini yükseltmektir

ERGOTERAPİ ODASI

Ergoterapi bireyler için anlamlı ve amaçlı olan etkinliklerle (aktivitelerle) sağlığı ve refahı geliştirmeyi hedefleyen bireyi merkeze alan sağlık mesleğidir. Ergoterapistler birey ve toplulukların istedikleri, ihtiyaç duydukları veya kendilerinden beklenen etkinlikleri yapabilme becerilerini geliştirerek , etkinliği ya da çevreyi kişilerin katılımını daha iyi sağlayabilecek şekilde düzenleyerek bu amaca ulaşırlar. Ergoterapistler fiziksel, duyusal, bilişsel, sosyal, duygusal vb. alanlarda problem yaşayan tüm bireylerin hayatlarının her alanında bağımsız olmalarını hedefler. Ergoterapi pediatri alanında özel gereksinimli çocukların fiziksel, duyusal ve bilişsel becerilerini geliştirmelerine yardımcı olur, çocukların benlik saygısını ve başarı hissini geliştirir.

SPOR SALONU

Spor sağlıklı yaşam için en gerekli aktivitelerden biridir ve özel eğitimin de olmazsa olmazlarındandır. Parla'da spor dersleri ile koordinasyon, denge ve vücut duruşu, kaba motor beceriler, dikkat-odaklanma, hız ve refleks çalışmaları hedefler arasında yer alırken; öğrencinin gelişimine göre voleybol, futbol, masa tenisi ve basketbol gibi bazı branşların da alt yapısı verilmektedir. Belirtilen çalışmalar çocuklarımızın özel eğitim öğretmenleri ve ergoterapistleri ile koordineli biçimde yürütülmekte, çocuğun bireysel eğitimde edinmiş olduğu bilgi ve beceriler atölye derslerinde desteklenmektedir.

ERKEN BEBEKLİK VE OYUN ODASI

Oyun çocuğun en doğal hakkıdır. Çocuklar oyunla öğrenirler. Özel eğitimde çoğunlukla bir araç olarak görülen oyun aynı zamanda da amaçtır.Bizler Parla olarak her dakikanın kıymetini biliyoruz ve eğlenceli eğitim aktiviteleri ile öğrencilerin/çocukların oyun oynamayı öğrenerek, oyunla öğrenmesini hedefliyoruz.

SERAMİK ATÖLYESİ

Tüm çocuklar yaparak, yaşayarak öğrenirler. Uygun öğrenme fırsatları sağlandığında çocuklar yaratıcılıklarını ortaya koyarlar. Seramik atölyesi ile çocuklarımızın hem yaratıcılıklarını ortaya çıkarmayı hem de dikkat, ince kas gelişimi gibi program hedeflerinde yar alan becerilerini desteklemeyi hedefliyoruz.

MUTFAK ATÖLYESİ

Parla'da çocuklarımız yaşlarına, ilgi ve gereksinimlerine uygun olarak kendi yiyeceklerini hazılamayı öğrenirler. Bu sayede hem günlük yaşam becerileri desteklenirken hem de dikkat, organize olma, planlama yapabilme, bir işe başlama, sürdürme sonlandırma gibi yürütücü işlevlere yönelik becerileri destekelenir. Ayrıca yumuşak nesnelere dokunma, yiyecek seçme ya da ses hassasiyeti olan çocuklarımızın duyu-bütünleme terapistleri ile işbirliği içinde mutfak araç gereçleri ile gelişimleri desteklenmektedir.

İLKOKULA GEÇİŞ SINIFI

Okul öncesi eğitimden ilkokula geçiş tüm çocuklar için olduğu gibi özel gereksinimli çocuklar için de önemli ve bazen de kaygı verici bir süreçtir. Parla'da ilkokula başlayacak öğrenciler için açılmış geçiş sınıfı ile birinci sınıf için gerekli olan parmak kaldırarak söz alma, sessizce dinleme, tahtada yazılanları deftere geçirme, bağımsız çalışma, görev üzerinde kalabilme, grup önünde konuşma, okul araç gereçlerini kullanma gibi bir diz beceri çalışılmaktadır.

MÜZİK ODASI

Müzik çağlar boyunca farklı amaçlarla kullanılmıştır ve özel eğitimde kullanımı da eskilere dayanmaktadır. Parla'da müzik alanında yetenekli olan öğrencilerimize piyano dersleri verilmekte böylece çocuklarımız yeteneklerini geliştirme fırsatı yakalamaktadır.